چه عواملی بر تغییر رنگ چمن مصنوعی تاثیر می گذارد؟

چه عواملی بر تغییر رنگ چمن مصنوعی تاثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی باعث تغییر رنگ چمن مصنوعی می شود. اما در کنار آن کیفیت چمن مصنوعی و نحوه نصب آن روی این قضیه تاثیر گذار است. بنابراین در اولین مرحله برای جلوگیری از عدم تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی باید از محصول با کیفیتی استفاده کنید و از متخصصین حرفه ای در این زمینه برای نصب کمک بخواهید. همچنین رفتار فیزیکی و عملکرد شما روی کیفیت چمن مصنوعی موثر خواهد بود.

این مشکل در نسل اول چمن های مصنوعی بسیار مشاهده می شد که محصولات مختلف همگی بعد از قرار گرفتند در زیر نور خورشید زیبایی رنگ و شفافیت خود را از دست می‌دادند. اما حالا با روی کار آمدن چمن مصنوعی های با کیفیت که تشخیص شان از نظر ظاهری با چمن طبیعی بسیار سخت است و در برابر عوامل خارجی و تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم اند.

تغییر شکل چمن مصنوعی و در آخر تغییر رنگ دادن 

شکستگی و له شدن گره های چمن مصنوعی سبز مستقیم روی ظاهر و زیبایی چمن تاثیرگذار است. به محض فشردگی و قرار گرفتن وزنه های سنگین یا تردد بیش از حد، چمن ظاهر طبیعی خود را از دست می دهد. مهم ترین عامل تاثیرگذار بر روی این قضیه الیاف می باشد. مخصوصاً هنگامی که الیاف تحت شرایط محیط قرار گیرد، تخریب شکل چمن بیشتر خواهد بود.

 

مقاله پییشنهادی :تفاوت چمن مصنوعی با طبیعی

همچنین دو عامل مهم رطوبت و دمای هوا به شدت تخریب الیاف می افزاید.

تاثیر رطوبت در تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی

برای ساخت چمن مصنوعی از انواع الیاف چمن مصنوعی استفاده می شود که دو نوع رایج آن، پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. هر دوی نوع به صورت ساختاری در برابر آب مقاوم هستند. بنابراین هیچ واکنشی در برابر آب نشان نمی دهند. اما غافل از این که آب بعد از تبخیر شدن رسوبات و املاح خود را روی سطح الیاف باقی می گذارد. این رسوبات به مرور زمان روی هم انباشته می شود و ترکیبات متعددی شکل می گیرد. حتی ممکن است بر اثر رسوبات انباشته شده ترکیبات شیمیایی گوناگونی رخ دهد که این ترکیبات باعث تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی در مدت زمان کوتاه و سپس تخریب چمن خواهد شد.

تاثیر رطوبت در تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی

تاثیرات دما در تغییر شکل چمن مصنوعی

کاهش یا افزایش دما روی چمن مصنوعی سبز بسیار تاثیرگذار است و سرما به عنوان یکی از عامل های تاثیرگذار روی چمن مصنوعی شناخته می شود. مطمئنا تا به حال تاثیرات سرما روی اجسام و لباس های مختلف را دیده اید. دمای بسیار پایین و شدید موجب خشک شدن گره های چمن مصنوعی می‌شود و احتمال شکنندگی الیاف چمن مصنوعی را افزایش می دهد. بنابراین گره ها خیلی راحت در برابر کوچکترین فشار ظاهر و زیبایی خود را از دست می دهد. از طرفی گرم شدن هوا موجب نرم شدن بیش از حد الیاف چمن مصنوعی می شود که کاهش استحکام و مقاومت آن در برابر نیروهای وارد شده را شاهد خواهیم بود.

درصورت متحمل شدن گرمای بیش از حد چمن مصنوعی خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری خود را به مرور زمان از دست می دهد. حال اگر در محیطی که بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد است، زندگی می کنید باید نسبت به انتخاب نوع الیاف توجه ویژه داشته باشید.

مقاله پییشنهادی : عمر مفید چمن طبیعی

 دو عامل اصلی تغییر رنگ چمن مصنوعی

علت تغییر رنگ چمن مصنوعی به دو دلیل است. دلیل اول در تماس بودن با مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی و دلیل دوم، قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید.

آلودگی هوا، تشکیل شده از مواد شیمیایی فراوان

یکی از عوامل در تماس بودن چمن مصنوعی با مواد شیمیایی می شود، آلودگی هواست. آلودگی هوا تاثیرات بدی روی چمن مصنوعی دارد و از گازهای اشتعال، سوخت های هیدروکربنی مشتق از نفت، بنزین و گازوئیل و صنایع سنگین تشکیل می شود. تمام این موارد به خاطر نور خورشید و رطوبت موجود در هوا با یکدیگر ترکیب شده و خاصیت اسیدی یا بازی رخ می دهد. در آخر هم تغییر رنگ دادن و از بین رفتن الیاف در دراز مدت شاهد خواهیم بود.

آلودگی هوا، تشکیل شده از مواد شیمیایی فراوان

تغییرات رنگی چمن مصنوعی در معرض قرار گرفتن در پرتو uv

برای پیشگیری از تغییر رنگ چمن مصنوعی سبز بر اثر نور خورشید باید از محصولی که دارای استانداردهای مقاوم در برابر پرتو uv است، استفاده کنید. این پرتو بخش قابل توجهی از نور خورشید را در بر می گیرد و کاملا نامرئی است. اما به راحتی باعث تخریب ساختار مولکولی بسیاری از مواد می شود.

اقدامات لازم برای جلوگیری از تغییر رنگ چمن مصنوعی

کارهایی که باید یک صاحب خانه برای محافظت از سرمایه خود یعنی چمن مصنوعی انجام دهد، شامل موارد زیر است:

  • اولین نکته این است که در تعمیر و نگهداری چمن مصنوعی کوشا باشید.
  • دومین کاری که باید اجرا کند، شستن مداوم آن است. واضح است، چمن مصنوعی نیازی به آبیاری ندارد. اما برای پیشگیری از تغییر رنگ چمن مصنوعی باید ان را به طور مداوم آبکشی کنید تا از هر گونه گرد و غبار و آلودگی و گرما محافظت شود.
  • ایده بسیار خوبی است که گاهی اوقات وسایل سنگین روی چمن را جابجا کنید. گذاشتن اجسام سنگین به صورت مداوم باعث فشردگی چمن می شود.
  • همچنین سعی کنید از قرار گرفتن مداوم چمن مصنوعی در برابر نور خورشید جلوگیری نمایید.

با توجه به نگهداری بسیار کم، چمن مصنوعی یک انتخاب عالی برای بهبود محوطه سازی است که سال های بسیاری زیبایی فوق العاده دارد و در دراز مدت موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

ایده جالب چمن مصنوعی رنگی

امروزه این محصول در طیف رنگی مختلف طراحی و ساخته می شود. این ایده جذاب توجه بسیاری از سازمان ها و محیط های تفریحی را به خود جلب کرده است. چراکه با کمک چمن مصنوعی رنگی می توان ایده های خلاقانه خود را اجرا کرد و یا این که چمن طبیعی تری برای محیط مورد نظر خود انتخاب کنید.

برای آگاهی بیشتر نسبت به کاربرد چمن مصنوعی رنگی، کلیک کنید.

ایده جالب چمن مصنوعی رنگی

یک پیشنهاد ویژه، برای خرید چمن مصنوعی

چمن مصنوعی باکیفیت را از کجا بخریم؟ امروزه شرکت های مختلفی در زمینه فروش چمن مصنوعی فعالیت می کنند که انتخاب از میان آن ها مطمئنا برای شما کمی سخت است. اما اصلا نگران نباشید، ما برایتان یک پیشنهاد عالی داریم!

شرکت یاراپویش (ترمه چمن) یکی از بهترین شرکت های تولیدی چمن مصنوعی است که به صورت کاملا حرفه در این زمینه فعالیت می کند. شما می توانید چمن مصنوعی تزیینی و ورزشی را با خیال راحت از این مجموعه خرید کنید؛ بدون این که نسبت به کیفیت آن شک کنید. چراکه تمام محصولات براساس استاندارد روز دنیا طراحی شده اند.

 

خدمات نگهداری چمن ارائه دهنده تنها توسط ترمه چمن

بهره مندی از خدمات نگهداری چمن به صورت مداوم باعث افزایش مقاومت و عمر مفید آن می شود. در ادامه با چند نمونه از اقدامات نگهداری آشنا می‌شوید که توسط تیم ترمه چمن به عنوان خدمات پس از فروش ارائه شده است:

کشیدن و شانه زمین: این کار موجب می‌شود ظاهر چمن شما همیشه زیبایی و جذابیت خود را داشته باشد و شاداب به نظر برسد .همچنین باعث بلند شدن الیاف خوابیده نیز خواهد شد.

نظافت: سطح چمن مصنوعی که در فضای باز قرار گرفته است هر چند وقت یکبار مهمان آلاینده ها و زباله های طبیعی می شود که برای تمیز نگه داشتن و پیشگیری از تخریب الیاف، انجام اقدامات مربوط به نظافت ضروری است.

نگهداری زمستانه: پاکسازی سطح چمن از برف باید توسط افراد متخصص و تجهیزات لازم انجام شود. ترمه چمن برای انجام این اقدام نگه داری، مراحل خاصی در نظر گرفته است.

کنترل درزها: به صورت روزانه یا هفتگی چمن را چک کنید تا در صورت وجود هر گونه شکاف یا درزی سریعا با گروه ترمه چمن تماس بگیرید.

نتیجه گیری

در ساخت چمن مصنوعی نخ، مهم ترین عنصر سازنده به حساب می آید که هر چقدر این عنصر با کیفیت و با دوام تر باشد، در برابر عوامل خارجی مقاوم تر خواهد بود. امروزه شاهد انواع چمن مصنوعی از نظر ساختار هستیم که متاسفانه برخی محصولات کیفیت مناسبی ندارند و خیلی زود دچار آسیب می شوند. بنابراین برای پیشگیری از این مشکل حتما به نوع الیاف چمن و تغییرات آن در برابر عوامل خارجی توجه کنید.

 

نتیجه گیری

سوالات رایج

 

نحوه شستن چمن مصنوعی چگونه است؟

برای شستن چمن مصنوعی تنها کافی است یک شلنگ تهیه کنید و به راحتی روی چمن را آبکشی کنید.

عمر مفید چمن مصنوعی چقدر است؟

عمر مفید چمن مصنوعی براساس کیفیت، نوع الیاف و مدل آن مشخص می شود.

چگونه چمن مصنوعی را سبز نگهداریم؟

با انجام اقدامات نگهداری به راحتی می توانید از سبز بودن چمن مصنوعی لذت ببرید.

چرا چمن مصنوعی قهوه ای می شود؟

تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی براساس عوامل مختلف مانند تابش نور خورشید و مواد شیمیایی اتفاق می افتد.

آیا چمن مصنوعی زیر نور خورشید تغییر رنگ می دهد؟

بله، اما اگر نوع چمن در برابر تابش اشعه مقاوم باشد، دیگر با این مشکل روبرو نمی شوید.

 

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید