شما در حال مشاهده هستید تاریخچه چمن مصنوعی

تاریخچه چمن مصنوعی

چمن مصنوعی ساخته شده از انواع الیاف مصنوعی بسیار شبیه چمن طبیعی طراحی می شود که خیلی اوقات در ورزشگاه‌ها با آن روبرو شدیم. اما امروزه از این نوع چمن در محیط های مسکونی و برنامه های تجاری بسیار استفاده می شود.

دلیل پرطرفدار بودن چمن مصنوعی، عدم نیاز به نگهداری سخت است. چراکه برخلاف چمن طبیعی در برابر استفاده های زیاد و فشارهای بیش از حد نیاز به نگهداری مداوم ندارد و برای رشد و سرحال ماندن لازم به آبیاری یا پیرایش آن نیست. همچنین به راحتی می توان از این نوع چمن برای محیط های سرپوشیده استفاده کرد. چرا که برای سالم ماندن نیاز به نور کافی خورشید ندارند. البته چمن مصنوعی دارای جنبه های خاص خودش هم هست؛ مانند عمر محدود، نگهداشتن دوره نگرانی های بهداشتی و ایمنی برای کودکان.

 

 

ظهور چمن مصنوعی

چمن مصنوعی برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ ساخته شده در هوستون مورد استفاده قرار گرفت و از آن موقع به بعد توجه خیلی ها را به خود جلب کرد. نام خاصی که برای این محصول در نظر گرفتند، Astro Turf نام داشت. اما در اواخر قرن بیستم به عنوان چمن مصنوعی شناخته شد.

چمن مصنوعی برای اولین بار توسط رئیس دانشکده نساجی دانشگاه ایالت کرولینای  شمالی ایجاد شد که سرپرستی تیم محققان پارک مثلث تحقیقاتی را بر عهده داشت. موفقیت ایشان باعث شد به عنوان مسئول بیسبال لیگ داخلی انتخاب شود.

از آن لحظه به بعد استفاده از چمن مصنوعی در ایالت متحده و کانادا بسیار رواج پیدا کرد و از آن برای استادیوم های سرپوشیده و بیرونی بیسبال و فوتبال استفاده بسیاری شد.

ظهور چمن مصنوعی

حفظ جایگاه ویژه در زمین فوتبال

چمن مصنوعی برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ در ورزشگاه دانشگاه پنسیلوانیا استفاده شد. همچنین در ورزشگاه ایگلز فیلادلیفیا برای اولین بار به عنوان چمن مصنوعی فوتبال در لیگ ملی حضور پیدا کرد و از آن لحظه به بعد جایگاه ویژه ای پیدا کرد و در استادیوم هایی که به دلیل ناسازگاری آب و هوا بسیاری از اوقات از رویدادهای ورزشی محروم بودند ایجاد شد.

کاربرد چمن مصنوعی در محوطه سازی برای اولین بار

در سال ۱۹۹۰ استفاده از این محصول برای محوطه سازی، محیط های مسکونی و تجاری به ویژه مناطق دارای آب و هوای خشک استفاده شد. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که امروزه با بهبود کیفیت و مزایای چمن مصنوعی رو به رو هستیم. یکی از مهم‌ترین مزایای آن، کاهش هزینه های نگهداری و مراقبت چمن طبیعی است. این محصول بهترین ایده برای حفاظت از آب در مناطقی که کم آبی وجود دارد می باشد.

 

پیشرفت چشمگیری در تولید چمن مصنوعی

رفته رفته برای تولید چمن مصنوعی از انواع مواد اولیه استفاده کردند تا در هر زمینه ای بهترین محصول ساخته شود. علاوه بر این، ظاهر و ساختار چمن مصنوعی در انواع چمن، متفاوت است و در آخر میزان کیفیت، محصول نهایی را مشخص می کند.

امروزه فرایند تولید چمن مصنوعی بسیار متفاوت است. بعد از ساخت الیاف چمن، تیغه‌ها تقویت شده تا در برابر نیروهای کششی و نوسانات مقاوم باشد. سپس الیاف ها در اطراف یک قرقره های بزرگ پیچیده شده و برای ساخت چمن مصنوعی استفاده می‌شوند. الیاف مانند یک فرایند چرخ خیاطی به پشت کار چمن مصنوعی وصل می شود.

 نوع الیاف، ارتفاع فیبر، فاصله بین الیاف سخت شده و با توجه به ظاهر و کاربردهای مناسب مشخص می شود.

امروزه انواع چمن مصنوعی قابل خرید است.

اگر به بازار بروید، کاملا متوجه می شوید انواع چمن مصنوعی براساس رنگ و جنس موجود است و به راحتی نمی توان از میان مدل های مختلف بهترین مدل را انتخاب کرد. برخی چمن مصنوعی ها با ظاهری فوق العاده واقعی گزینه مناسبی برای خرید هستند که به راحتی در دراز مدت بدون هیچ آسیب دیدگی زیست محیطی استفاده می شود.

حال اگر تشخیص محصول مناسب برایتان سخت است، یک راهکار ویژه داریم. گروه تولیدی یاراپویش (ترمه چمن) یکی از بهترین و باسابقه ترین شرکت ها در زمینه تولید چمن مصنوعی است که مراجعه به صفحه محصولات با انواع چمن مصنوعی ورزشی، تزیینی و هیبریدی آشنا می شوید و به راحتی می توانید بهترین انتخاب را تجربه کنید.

خرید انواع چمن مصنوعی

سوالات رایج

 

چمن مصنوعی از چه ساخته شده است؟

 

چمن مصنوعی سطحی است که از الیاف مصنوعی ساخته شده که ظاهر آن بسیار شبیه به چمن طبیعی است.

چه کسی چمن مصنوعی را ابداع کرد؟

اولین چمن مصنوعی به نام ‘Astroturf’ توسط James M. Faria و Robert T. Wright ازThe Chemstrand Company ، در اواخر دهه ۱۹۵۰ ساخته شد.

قیمت چمن مصنوعی چقدر است؟

قیمت چمن مصنوعی براساس کیفیت، نوع و ساختار آن مشخص می شود.

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید