انواع چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی

آیا با انواع چمن مصنوعی آشنا هستید؟ چمن مصنوعی با ظاهری شگفت انگیز در درازمدت برای محیط زیست بسیار مناسب است و از نظر مواد، رنگ، طول و ویژگی ها در انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. در این مطلب تصمیم داریم با انواع چمن مصنوعی بر اساس تقسیم بندی های مختلف آشنا شویم.

این روزها ظاهر و ویژگی های چمن مصنوعی بسیار جالب به نظر می رسد، در حالی که هنوز اکثر صاحبان خانه از چمن طبیعی استفاده می کنند. اما مطمئنا با نصب چمن مصنوعی از ویژگی های منحصر به فرد آن شگفت زده می شود. تنها نکته‌ای که بابت چمن مصنوعی وجود دارد، احتمال به کار بردن مواد مصنوعی در ساخت آن است. اگرچه هنوز مضر بودن آن اثبات نشده است، اما برای خیلی ها نگران کننده می باشد. پس برای انتخاب آسوده و بدون دغدغه لازم است با انواع چمن‌مصنوعی آشنا شوید:

انواع چمن مصنوعی؛ براساس مواد و متریال به کار رفته

اولین نوع چمن، ساخته شده از نایلون

یکی از رایج ترین مدل های قابل استفاده چمن مصنوعی ساخته شده از نایلون است که در دماهای بالا مقاومت خوبی از خود نشان می دهد؛ بدون این که در رنگ آن تغییر خاصی ایجاد شود و شکل اصلی خود را از دست دهد. همین موضوع موجب شده است که به عنوان یک انتخاب عالی برای بسیاری کاربردها شناخته شود. زیرا دیگر نگرانی بابت له شدن تصادفی یا آسیب دیدگی بر اثر تابش مستقیم آفتاب در ظاهر چمن نخواهید داشت.

متاسفانه به دلیل قیمت بالای چمن‌ مصنوعی، بیشتر صاحبین خانه از این محصول برای حیاط خلوت و محوطه سازی استفاده نمی کنند. اما این راهکار به عنوان یک سبزکاری عالی انتخاب شده است و افراد زیادی علاقه مند هستند از این محصول بهره مند شوند.

چمن مصنوعی نایلونی بیشتر اوقات برای بهبود و پایداری دیگر انواع چمن مصنوعی ساخته شده از جنس های پلی اتیلن و پلی پروپیلن استفاده می شود و با الیاف این دسته از چمن مصنوعی ها مخلوط شده تا محصول نهایی ساختار قوی و ظاهری عالی داشته باشد. جالب است بدانید به دلیل بافت بسیار سفت چمن مصنوعی نایلونی به هیچ عنوان احساس طبیعی در ظاهر آن مشاهده نمی کند. اگرچه نصب راحت و دوام بسیاری دارد و به عنوان گرانترین چمن مصنوعی شناخته می شود. اما برای سرمایه گذاری عالی به نظر می رسد. برای مناطقی که رفت و آمد زیادی در آن وجود ندارد، ایده‌آل است و به عنوان راحت ترین گزینه شناخته می شود و مراقبت زیادی برای جذاب بودن لازم ندارد.

پلی اتیلن، جذاب ترین مدل 

بیشتر صاحب خانه هایی که به دنبال نصب چمن مصنوعی در خانه هستند، از محصولات ساخته شده از پلی اتیلن استفاده می کنند و این نوع چمن نه تنها با رنگ های سبز روشن و پرتراکم جذاب به نظر می رسد. بلکه نرم تر و طبیعی تر از محصولات نایلونی است و اغلب برای محوطه سازی و زمین های ورزشی مانند فوتبال و بیسبال استفاده می شود. در واقع چمن مصنوعی برای فوتبال یا بازی فوتبال از این نوع چمن است. هنگامی که این نوع چمن مصنوعی از متریال نایلونی ساخته شود، بدون این که ظاهری نامناسب داشته باشد برای استفاده های بسیار مقاومت خوبی خواهد داشت. به عنوان مثال، چمن مصنوعی برای حیوانات خانگی می تواند از این دسته از محصولات انتخاب شود. طوری که امکان رشد باکتری برای چمن مصنوعی ساخته شده از این نوع الیاف در حیاط خانه بسیار کم است.  

پلی پروپیلن؛ دوام کم اما مناسب محوطه سازی

پلی پروپلین نه تنها به عنوان ارزانترین چمن مصنوعی شناخته می شود، بلکه دوام کمتری نسبت به دو گزینه قبلی دارد. اگرچه ممکن است برای بسیاری از صاحب خانه ها به عنوان یک هدف عالی برای محوطه سازی شناخته شود. اما در برابر راه رفتن یا بازی کردن مقاومت خوبی ندارد. پس اگر می‌خواهید چمن مصنوعی محافظ و با دوامی داشته باشید، گزینه دیگری انتخاب کنید. زیرا پلی پروپلین برخلاف بافت ظریفش، مقاومت خوبی ندارد. این به این معناست که اگر تصمیم دارید چمن‌ مصنوعی را در مکان بسیار گرم نصب کنید، در حالی که شکل و زیبای خود را حفظ کند از این گزینه چشم‌پوشی نمایید. زیرا خیلی سریع در برابر گرما به یک چمن غیرطبیعی تبدیل می شود. اما اگر می خواهید چمن مصنوعی برای دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنید، پلی‌پروپیلن گزینه مناسبی است.

حتما بخوانید: چمن مصنوعی برای باغچه؛ بدون دغدغه لذت ببرید!

انواع چمن مصنوعی، از نظر ارتفاع الیاف

کوتاه؛ اما کاربردی

چمن مصنوعی کوتاه

انتخاب چمن مصنوعی با الیاف کوتاه تر از ۳۰ میلیمتر ممکن است از نظر ظاهری جالب نباشد، اما دارای چند مزیت مختلف است و در زمینه‌های مختلف کاربردی به حساب می آید. انتخاب چمن مصنوعی برای حیاط خانه ای که حیوان های خانگی در آن زندگی می کنند، گزینه مناسبی است. چراکه به دلیل ارتفاع کوتاه چمن، پنجه های سگ به آسانی روی چمن قرار گیرد و به اندازه کافی دوام داشته باشد. همچنین در برابر جنبش‌های سگ خیلی زود ظاهر و زیبایی خود را از دست نمی دهد.

متوسط؛ بهترین انتخاب

چمن مصنوعی متوسط

بیشتر چمن مصنوعی های متوسط دارای الیافی به ارتفاع ۳۰ الی ۳۷ میلی متر است. این ارتفاع تضمین می کند ظاهر طبیعی و جذاب خود دارد، بدون این که وزن چمن سنگین شود. با انتخاب این مدل چمن مصنوعی به احتمال زیاد محوطه ای خواهید داشت که هم از نظر ظاهری از آن لذت می برید و  هم با مزایای بسیاری روبرو می شوید.

اگرچه انتخاب چمن مصنوعی دارای الیاف های بلندتر و یا کوتاه به نوع استفاده شما بستگی دارد. اما با انتخاب این مدل شما یک چمن مصنوعی چند منظوره خواهید داشت که به راحتی روی آن بازی می کنید، بدون این که نسبت به تمیز کردن آن نگران باشید.

بلند، دشواری های خاص خودش را دارد!

چمن مصنوعی بلند

اگر تصمیم به خرید چمن مصنوعی با ارتفاع بزرگتر از ۳۷ میلیمتر دارید، باید مراقب باشید. زیرا چمن بلندتر از این ارتفاع سنگین است و بسیار صاف به نظر می رسد.  برخلاف تصور خیلی ها، زیبایی و جذاب بودن چمنزار به ارتفاع آن مربوط نمی‌شود و هر چقدر ارتفاع الیاف چمن مصنوعی بلندتر شود، از نظر ظاهری غیرطبیعی به نظر می‌رسد و مطمئنا وزن چمن‌ مصنوعی نیز سنگین تر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: کفپوش چمنی -مزایای کفپوش طرح چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی از نظر نوع استفاده

زمین های بازی؛ دوام و ایمن شده  

بسیار اهمیت دارد که زمین های بازی تا حدالامکان ایمن باشد تا بازیکنان به راحتی و بدون دغدغه به بازی بپردازند و در صورت تصادف احتمال آسیب دیدگی کاهش پیدا کند. یکی از بهترین راه ها برای افزایش اطمینان استفاده از چمن مصنوعی مناسب بازی است. امروزه چمن‌ مصنوعی های ورزشی سطح با دوام و ایمنی برای انواع بازی ها به همراه دارد و به راحتی کثیفی و آلودگی های سطح زمین بازی از بین می رود.

محوطه حیوانات خانگی؛ بدون دغدغه و نگرانی بابت کثیفی ها 

سگ های کوچک و دیگر حیوانات خانگی، هنگام دویدن و بازی کردن می‌توانند محیط اطراف حیاط را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهند. اما با نصب چمن مصنوعی برای حیوانات خانگی دیگر مجبور نخواهید شد داخل خانه و اطراف محوطه را روزانه تمیز کنید. چمن مصنوعی با زهکشی مناسب هنگام تغییرات آب و هوایی این تضمین را می دهد که تجمع آب روی چمن مصنوعی به‌خوبی جلوگیری می شود.

مجموعه های ورزشی ؛ خلق بهترین شرایط بازی

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از چمن مصنوعی برای مجموعه های ورزشی است که شرایط بسیار ایمن را برای بازیکنان به ارمغان می آورد. هرگز مجبور نخواهید شد تغییرات آب و هوایی مانند بارش باران را تحمل کنید و به خاطر آن بازی را لغو نمایید. چراکه وجود چمن احتمال آسیب دیدگی را به شدت کاهش می دهد و خطوط مناسب روی چمن بسیار ساده می شود و به راحتی می توانید انواع رنگ ها و الگوهای مختلف را برای نشان دادن تیم ورزشی خود روی چمن مصنوعی ورزشی اجرا کنید. این محصول نه تنها نحوه بازی کردن را بدون نگرانی و مسمومیت آسان می‌کند، بلکه تمام در تمام طول سال سبز است و دغدغه های نگهداری چمن طبیعی را به دنبال ندارد.

مخصوص خانه؛ زیبایی خاص و منحصربه‌فرد

چمن مصنوعی مناسب خانه

ایده چمن مصنوعی برای صاحب خانه هایی که علاقمند به نگهداری و دردسرهای فضای سرسبز ندارند یا با محدودیت فیزیکی همراه هستند، بسیار جذاب و خاص است. با نصب چمن مصنوعی در حیاط خانه در تمام طول سال از ظاهر سبز آن لذت می‌برید و نیازی نیست نسبت به نگهداری های ظاهر حیاط خود نگران باشید. هنگامی که چمن مصنوعی وجود داشته باشد به جای صرف زمان و هزینه برای کوددهی، چمن زنی و آبیاری چمن، هر روز سال از فضای سبز و جذاب آن لذت می‌برید و از اوقات فراغت خود نهایت استفاده را خواهید داشت.  

بیشتر بدانید: انواع چمن مصنوعی آکواریوم، تزیین آکواریوم با چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی؛ از نظر رنگ

سبز، طبیعی و چشم نواز

برخلاف تصور خیلی ها، چمن مصنوعی تنها به رنگ سبز ثابت تولید نمی شود. امروزه محصولات با کیفیتی در رنگ های مختلف ارائه می‌شود که یکی از پرطرفدارترین رنگ ها برای انتخاب چمن مصنوعی رنگ سبز است تا حدالامکان چمن مصنوعی واقعی به نظر برسد. البته منظور از سبز رنگ بودن چمن مصنوعی به این معنا نیست که تنها رنگ خاصی از طیف رنگ سبز قابل سفارش است، بلکه این محصول در انواع رنگ های سبز تهیه و تولید می شود که شما می توانید با توجه به سلیقه تان سبز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

رنگ های روشن همراه با خلاقیت

اگر می خواهید هنگام انتخاب این محصول از رنگ خاصی استفاده کنید، اصلا نگران نباشید. از آنجا که اکثر صاحبخانه ها از رنگ های روشن برای نصب چمن مصنوعی حیاط استفاده نمی کنند. اما گاهی اوقات لازم است برای کاربردهای دیگری از رنگ‌های روشن استفاده شود. به عنوان مثال، رنگ های روشن یک ایده عالی برای اضافه کردن رنگ در اطراف استخر یا محل دویدن سگ ها به حساب می آید. همچنین از رنگ های روشن در زمین های ورزشی برای مشخص کردن مناطق خاص و نمایش رنگ های تیم میزبان واقعاً مفید بوده است.  

مهم این است که وجود رنگ‌های روشن لذتی به ارمغان می آورد که در دیگر رنگ ها وجود ندارد و به کاربران اجازه می‌دهد برای دکوراسیون فضای مورد نظر خود بسیار خلاق باشند.

بیشتر بدانید: نخ چمن مصنوعی چیست؟انواع نخ چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی، از نظر ساختار

مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش 

اگر قرار است چمن مصنوعی شما در بیرون از محوطه نصب شود، باید مطمئن باشید که در برابر تابش آفتاب مقاومت خوبی دارد. صرف نظر از این که در طول روز چقدر در معرض آفتاب قرار می گیرد. اگر به این نکته دقت نکنید مطمئن چمن مصنوعی پس از نصب شروع به تغییر رنگ دادن می‌کند و ممکن است بعد از مدتی زیبایی خود را نداشته باشد. پس خرید چمن مصنوعی مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش مطمئن می‌شوید برای طولانی مدت زیر نور خورشید مقاوم و خیالتان بابت زیبایی و جذابیت همیشگی راحت است.

فیبر غیرجاذب؛ خبری از بوی بد نیست!

چمن مصنوعی فیبر غیرجاذب

اگر چمن مصنوعی انتخاب شما جاذب باشد، نسبت به از بین بردن بو می تواند بسیار دشوار باشد. بهترین راهکار برای مقابله با این مشکل انتخاب چمن مصنوعی غیرجاذب است. اگرچه انتخاب این مدل چمن ‌مصنوعی هزینه شما را افزایش می دهد. اما با پرداختن آن نسبت به نگهداری و نظافت پرهزینه و وقت گیر در آینده ای نه چندان دور خیالتان راحت خواهد بود.

انتخاب این مدل چمن، برای نصب در کنار استخر بسیار مهم است تا کلر بوی چمن را در طول زمان تغییر ندهد. زیرا بوی کلر بسیار قوی است و خارج کردن آن دشواری‌های خاصی دارد.

غیر قابل اشتعال  و حفظ ایمنی بیشتر

انتخاب این مدل چمن برای افرادی که تصمیم دارند در کنار این محصول به آشپزی بپردازند یا آتش درست کنند، بسیار مهم است تا مطمئن شوند چمن در معرض خطر آتش سوزی قرار ندارد. همیشه آتش خیلی سریع گسترش می یابد که برای اطمینان و حفظ ایمنی خانواده هنگام آشپزی در کنار چمن باید به دنبال محصول غیرقابل اشتعال باشید.

عدم پذیرش لک؛ راحتی در تمیز کردن

زمانی که از این نوع چمن بهره‌مند باشید، دیگر مهم نیست چگونه از آن استفاده می کنید. چراکه خیالتان راحت‌تر است به راحتی لکه نمی‌پذیرد. این مدل هنگام استفاده و ریختن هرگونه مواد غذایی روی آن و همچنین فضولات حیوانات بسیار راحت تمیز می شود و هیچ لکه روی آن باقی نمی ماند.

انواع چمن مصنوعی، از نظر ابعاد

اگر در مورد عرض و ارتفاع چمن مصنوعی برای نصب مطمئن نیستید، باید انواع چمن مصنوعی از نظر ابعاد و اندازه ها آشنا شوید تا انتخاب مناسب را داشته باشید. برای انتخاب ابعاد مناسب ابتدا باید محیط مورد نظر خود را اندازه گیری کنید. معمولاً این محصول در عرض های متفاوت به صورت رول شده در بازار موجود است که عرض های استاندارد آن شامل ۲، ۴ و ۵ متر می باشد. بنابراین برای نصب در محیط های بزرگتر انتخاب عرض ۴ الی ۵ متر این تضمین را می‌دهد که به اتصال کمتری نیاز خواهید داشت و سریع‌تر نصب انجام می‌شود و لازم نیست قطعات بسیاری از چمن مصنوعی را هنگام برش هدر دهید.  

خرید چمن مصنوعی، یک انتخاب سرگرم کننده 

این روزها با افزایش روز افزون محبوبیت چمن مصنوعی، خرید چمن مصنوعی جایگزین نگهداری چمن طبیعی شده است. اما قبل از خرید باید اعتبار و تجربه مجموعه فروش چمن مصنوعی بسنجید. مطمئنا انتخاب از میان مجموعه های مختلف برای خرید چمن مصنوعی برایتان کمی دشوار است. اما با آشنایی گروه تولیدی یاراپویش (ترمه چمن) دیگر تمام نگرانی ها برطرف می شود. ترمه چمن یکی از بهترین و حرفه ای ترین تولیدکننده های داخلی است که امکان خرید آسوده و باکیفیت را برای مخاطبین به همراه دارد که از بهترین متریال ها برای تولید انواع چمن مصنوعی استفاده می کند.

خرید چمن مصنوعی از ترمه چمن

شما می توانید برای آگاهی از قیمت انواع چمن مصنوعی و خرید هدفمند متناسب با خواسته هایتان با مشاورین ترمه چمن تماس بگیرید. آنان هر لحظه پاسخگو شما عزیزان هستند.

سوالات رایج 
چه نوع چمن مصنوعی بخرم؟چمن مصنوعی ساخته شده از نایلون در مقایسه با دیگر متریال ها مقاومت بیشتری دارد. بنابراین اگر به دنبال چمنی هستید که در برابر بازی کودکان و حیوانات خانگی مقابل باشد نایلونی را در نظر بگیرید.
 بهترین ضخامت برای چمن مصنوعی کدام است؟اگر به دنبال بهترین چمن مصنوعی هستید ارتفاع ۲۰ الی ۳۰ میلی متری مناسب است که از نظر ظاهری با چمنی که تازه چمن زنی شده است مطابقت می کند. اما برای انتخاب بهترین ضخامت به دنبال چمنی باشید که اندازه کافی انعطاف پذیر است و ترافیک بالا را تحمل می کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید