محافظت و نگهداری از زمین چمن مصنوعی ورزشی

نگهداری چمن مصنوعی ورزشی بسیار راحت تر و به صرفه تر از نگهداری چمن ورزشی طبیعی است. چمن مصنوعی یک چشم انداز عالی برای بازی های مختلف فراهم می کند که دست کمی از زیبایی چمن طبیعی ندارد. این روش یک جایگزین بسیار خوب برای رهایی از نگهداری خسته کننده زمین چمن است. اما با این حال بر خلاف باور عمومی نیازمند رسیدگی و مراقبت است. محافظت و نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی اهداف زیادی را دنبال می كند كه می توان مهم ترین آنها را در چهار مورد عنوان كرد:

 • زیبایی چمن مصنوعی
 • ایمنی و سلامت چمن مصنوعی
 • عملکرد مناسب زمین جهت بازی
 • افزایش طول عمر چمن مصنوعی

جان بازیکنان گرو نگهداری درست

اهمیت نگهداری چمن مصنوعی ورزشی چقدر است؟ برای حفظ زیبایی زمین چمن مصنوعی، انجام اقدام لازم نگهداری ضروری است. زمینی كه به درستی از آن نگهداری نشود، مشکلات بسیاری را به بار می آورد. در موارد زیر با فاجعه عدم نگهداری درست چمن مصنوعی ورزشی آشنا می شوید:

 • بازیكن در معرض خطرات بسیاری قرار می گیرد و احتمال بروز صدمات گوناگون افزایش پیدا می کند.
 • ممكن است بسیاری از استانداردها و كیفیت های زمین چمن مصنوعی از بین برود و مشکلاتی مانند لغزش توپ روی سطح و عدم چرخش توپ به درستی رخ دهد. در این مواقع، یک بازی ناجوانمردانه شکل می گیرد که هیچ کدام از تیم ها در آن دخیل نیستند و تنها عامل اصلی، چمن است!
 • گاهی اوقات، بازیكنان هنگام دویدن روی سطح ناهموار احساس راحتی نمی کنند و به خاطر ناتوانی در كنترل یك توپ غیر قابل پیش بینی، احساس خستگی و ناامیدی بهشان دست می دهد.
 • همچنین به خاطر عدم نگهداری درست، سطح چمن مصنوعی سفت می شود و مشكلات چمن تا حدی پیش می روند كه این سطح برای بازیكن یك خطر جدی محسوب می شود و حتی صدمات و جراحات طولانی مدتی را به دنبال خواهد داشت.

این نکته را هم فراموش نکنید که عمر زمین چمن مصنوعی ورزشی به طور قابل توجهی با عدم نگهداری كاهش خواهد یافت. در نتیجه محافظت و نگهداری از چمن مصنوعی امری واجب خواهد بود. یک برنامه محافظت و نگهداری فعال، طول عمر چمن مصنوعی را به حداکثر می رساند و سال ها استفاده از زمین چمن را تضمین می کند.

 

مقاله پییشنهادی :شرایط و نکات مهم در  نگهداری از چمن مصنوعیآموزش هک

۴  اصل مهم در نگهداری چمن مصنوعی ورزشی

نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی شامل چهار رکن اصلی زیر است:

 • تمیز نگه داشتن سطح زمین چمن مصنوعی
 • حفظ هم سطح بودن پرکننده چمن مصنوعی
 • ایستاده و صاف بودن الیاف چمن مصنوعی
 • تعمیر و ترمیم نقص های جزیی قبل از بروز مشکلات اساسی

اقدامات لازم روزانه و هفتگی

نگهداری روزانه شامل: نظافت، جارو زدن و نگهداری هفتگی شامل: برس زدن و منظم كردن فیلرهاست. در پایان هر بازی، سطح چمن باید جارو شود تا برگ ها، شاخه ها، سنگ ها و … روی سطح چمن باقی نمانند. برای سیستم های غیر شنی از جارو برقی هم می توان استفاده کرد.
برس زدن هفتگی زمین چمن، شما را از هم سطح بودن آن مطمئن می سازد. استفاده زیاد از زمین هم سطح بودن آن را از بین می برد. این مساله بیشتر در قسمت های متمرکز بازی اتفاق می افتد، در نتیجه در پایان هر هفته چمن مصنوعی نیاز به برس خوردن دارد. البته فاصله بین هر دوره برس خوردن زمین بستگی به میزان استفاده از زمین دارد. بیشترین تاثیر برس خوردن چمن مصنوعی بر مواد پركننده است و این اطمینان را به ما می دهد كه سطح چمن حالت یكنواخت خود را از دست نمی دهد. تاثیر دیگر برس خوردن چمن مصنوعی جلوگیری از خم شدن و خوابیدن الیاف چمن است. الیاف چمن مصنوعی در اثر پاخوردگی تمایل به خم شدن روی سطح چمن را دارند. برای جلوگیری از این مشكل باید سطح چمن را در همه جهات برس زد.

تجهیزات مفید؛ سرحال کننده های چمن!

اولین ابزاری که برای نگهداری به ذهن می آید، برس است. انواع مختلفی از برس ها در بازار وجود دارد كه هر كدام اثرات متفاوتی روی چمن مصنوعی ورزشی دارند. اما پراستفاده ترین نوع برس برای چمن مصنوعی ورزشی، برس سه گوش است که به صورت معمولی یا هیدرولیکی قابل تهیه است. مدل هیدورلیکی به پشت ماشین برس زن متصل می شود و در جهت مستقیم زمین را شانه می زند. این برس ها در هم سطح کردن میزان پرکننده چمن مصنوعی بسیار موثر هستند. نوع دیگری از برس ها حرکت دورانی دارند و به طور معمول ماشین مخصوص به خود دارند و می توانند حرکت دورانی در همه جهات داشته باشند.
توصیه متخصصین گروه تولیدی و صنعتی یارا پویش ایرانیان (ترمه چمن) استفاده از برس های دورانی است. این مدل برس ها با ماشین های مخصوص به خود (شکل ۲) دو حركت شانه زدن را اجرا می کنند: چرخش برس به سمت جلو كه باعث پخش كردن پر کننده می شود و حركت دورانی بر سطح چمن برای بیرون آوردن و صاف نگه داشتن الیاف چمن مصنوعی انجام می گیرد.

 

نگهداری از چمن، تنها با برنامه جلو می رود!

جدول زمان بندی محافظت و نگهداری از زمین چمن مصنوعی ورزشی را در زیر مشاهده می کنید:

اقدامات لازم

زمان مشخص شده

بازدید محل اتصالات

روزانه

برس زدن و زدودن آشغال

هر ۳۰ تا ۳۵ ساعت بازی

برس زدن و پخش مجدد گرانول

هر ۳۰ تا ۳۵ ساعت بازی

از بین بردن خزه و جلبك

سالی یك بار

از بین بردن علف های هرز

در زمان نیاز

زدودن برف و یخ از روی سطح چمن

در زمان نیاز

 

با رعایت چند نکته برای یک عمر بازی کنید!

در موارد زیر به نکات مهم نگهداری چمن مصنوعی ورزشی می پردازیم:

  • هیچ عملی روی زمین انجام ندهید؛ مگر این كه توسط شركت تولید کننده توصیه شود. گارانتی مستقیما با نحوه نگهداری چمن ارتباط مستقیم دارند و عدم رسیدگی صحیح، گارانتی را از بین می برد. در صورت تردید بابت نگهداری هم باید از مشاوره متخصصان کمک گرفت.
  • از ریختن مواد شیمیایی روی سطح چمن بپرهیزید. بسیاری از مواد شیمیایی به سطح چمن مصنوعی ورزشی آسیب می زنند. (مواد شیمیائی مخصوصا مشتقات نفت از قبیل روغن، بنزین ، الكل و حلال ها مانند تینر)
  • در استفاده از دستگاه های برس زن و سایر تجهیزات احتیاط كنید كه به سطح چمن آسیب نزنید. مثلا ترمزهای ناگهانی به چمن آسیب می زند.
  • جهت استفاده مطلوب از زمین چمن مصنوعی بایستی كفش مخصوصی كه دارای زیره با عاج مناسب چمن مصنوعی باشد مورد استفاده قرار گیرد و نباید از كفش های با عاج فلزی و یا عاجهای غیر استاندارد استفاده شود، همچنین سایر وسائل ورزشی مورد استفاده مانند چوب های هاكی و گلف باید مطابق استاندارد باشند.
  • به هیچ وجه از وسائل تیز و برنده مانند تیغ، چاقو و میخ بر روی سطح چمن مصنوعی استفاده نشود.
  • از استعمال دخانیات و به كار بردن هر گونه مواد محترقه و آتش زا و انواع ترقه و فشفشه روی چمن مصنوعی خودداری شود.
  • برای جلوگیری از حوادث احتمالی باید حتی المقدور سیم های سیار برق و اتصالات آن از محوطه چمن مصنوعی دور نگه داشته شوند.
  • پوشاندن سطح چمن مصنوعی ورزشی با پوشش های كتانی و یا پلی استر مناسب ترجیحا سفید رنگ، جهت دفع تابش و حرارت آفتاب در ساعات فراغت زمین، سبب افزایش طول عمر چمن می گردد.

 

نحوه نگهداری از چمن مصنوعی فوتبال؛ این ورزش پر هیاهو

نحوه نگهداری چمن مصنوعی فوتبال ممکن است با دیگر ورزش ها کمی متفاوت باشد. از آنجا که ورزش فوتبال با چالش های بسیاری همراه است و تمام بازیکنان تحرک بسیاری در این زمین دارند، نگهداری از چمن مصنوعی فوتبال هم با دردسرهای خاص خودش همراه است. همچنین مساحت این زمین بسیار گسترده است که نحوه تمیز کردن و نگهداری را دو چندان می کند.اولین نکته‌ای که باید در نگهداری این نوع چمن دقت کنید، نظافت است. بازیکنان برای این که یک زمین با کیفیت داشته باشند موظف هستند نکات بهداشتی را رعایت کنند و از انداختن هرگونه زباله به خصوص آدامس در این زمین خودداری نمایند. همچنین فراموش نکنید نظافت در فواصل زمانی روی افزایش عمر چمن مصنوعی فوتبال بسیار تاثیرگذار است. این کار معمولاً حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ ساعت بعد از هر بار استفاده از زمین انجام می شود.

به طور کلی، نحوه نگهداری از چمن مصنوعی فوتبال شامل اقدامات زیر است:

 • نظافت منظم برای رفع زباله ها
 • ضدعفونی چمن برای حفظ سلامت بازیکنان
 • بررسی زمین و پیشگیری از فرسودگی آن
 • آبیاری به منظور کاهش دما در روزهای گرم
 • آزمایش سختی سطح برای محافظت در برابر ضربه

نتیجه گیری

نحوه نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی نسبت به دیگر مکان ها با حساسیت بیشتری همراه است. برای فراهم کردن یک بازی کاملا منصفانه و حفظ جان بازیکان اقدامات لازم برای نگهداری چمن بسیار ضروری است. اگر تصمیم دارید به صورت دقیق تر در حفظ چمن مصنوعی ورزشی اقدام کنید، مشاورین تخصصی ترمه چمن پاسخگو سوالات شما هستند.

این مجموعه یک تولید کننده حرفه ای و معتبر در زمینه چمن مصنوعی است که انواع چمن را براساس نیازها و نحوه استفاده طراحی و تولید می کند. چمن مصنوعی ورزشی ترمه چمن طبق استانداردهای روز جهانی تولید می شود و از نظر کیفیت حرف اول را می زند.

 

سوالات رایج نحوه نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی

 

هر چند وقت یکبار باید چمن مصنوعی ورزشی تمیز شود؟

نحوه نگهداری درست، تضمین کننده ماندگاری چمن در درازمدت است. باید حداقل هفته ای یک بار چمن مصنوعی با آب معمولی شسته شود و حداقل ماهی یک بار  با رعایت دستورالعمل های لازم، اقدام به تمیز کردن چمن مصنوعی کنید.

آیا چمن مصنوعی ورزشی قابل شستشو است؟

بله، برای شستن چمن مصنوعی لازم است ابتدا روی آن را تمیز کنید و هیچ مواد اضافه روی آن قرار نداشته باشد. سپس به راحتی با فشار آب ملایم می توانید چمن مصنوعی ورزشی را بشویید.

چگونه می توان چمن مصنوعی ورزشی را تمیز نگه داشت؟

بهترین راه برای تمیز نگه داشتن چمن مصنوعی انجام اقدامات زیر است:

 • جارو کردن چمن
 • از بین‌بردن برگ ها و بقایای سطحی
 •  حذف علف های هرز

دوام چمن مصنوعی ورزشی چقدر است؟

چمن مصنوعی مزایای بسیاری دارند و نکات نگهداری آن به مراتب بسیار ساده تر از چمن طبیعی است. اگر به خوبی از این چمن مراقبت کنید به راحتی می توانید سال های متعددی، حتی حدود ۲۰ سال از چمن مصنوعی ورزشی بهره مند شوید.

هزینه چمن مصنوعی ورزشی چقدر است؟

قیمت چمن مصنوعی ورزشی با توجه به نوع و ساختار آن مشخص می شود. از آنجا که این روزها از مواد اولیه متفاوتی برای تولید چمن مصنوعی استفاده می کنند، قیمت ها مختلفی را برای خرید مشاهده می کنید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید